Anasayfa
Logo
 VİNÇ NEDİR?

Çelik halatlı vinçler hareket kabiliyetlerine göre üç gruba ayrılır:

Birinci gruptakiler iki hareketlidir. Düşey yönde aşağı ve yukarı hareket ederler.           
(Sabit kaldırma makinaları ve asansörler)

İkinci gruptakiler dört hareketlidir. Aşağı yukarı hareketlerden başka, köprü kirişi boyunca sağ ve sol yönde hareket ederler (Monoraylar ve kedi arabalı kaldırma makineleri).

Üçüncü gruptakiler altı hareketlidir. İkinci grubun dört hareketinden başka, tüm sistem vincin bulunduğu hol boyunca ileri ve geri hareket ederler. Bu hareketi köprü kirişlerinin her iki tarafında yer alan köprü yürüyüş başlıkları sayesinde yaparlar.
(Tek kirişli gezer köprü vinci, çift kirişli gezer köprü vinçleri, tek kirişli portal (gantry) vinçler, çift kirişli portal vinçler).
Köprü yürüyüş başlıkları üstten binili veya asılı tip olabilir. Pergel (bayrak) vinçler de bu grupta düşünülebilir, zira bu vinçlerin ikinci gruptaki dört hareketten başka beş ve altıncı hareket olarak, kendi sabit sütunu etrafında 270° ve 180° sağa, sola dönme kabiliyetleri vardır.

Gezer Köprülü Vinçlerin Ana Kısımları

a) Kaldırma ünitesi (şase, kaldırma ve yürütme motorları, redüktörleri, tambur, tel halat, halat makaraları, araba tekerlekleri ve kanca)
b) Köprü kirişi veya kirişleri (köprü konstrüksiyonu, yürüyüş başlık bağlantıları, araba rayları)
c) Köprü yürüyüş başlıkları (köprü hareket motorları, redüktörleri, köprü tekerlekleri, kiriş bağlantıları)
d) Köprü yürüyüş yolları (kolonlar, yürüyüş yolu konstrüksiyonu ve köprü rayları)
e) Elektrik ve fren sistemi (Enerji alım sistemleri -busbar kapalı bara sistemi, c-rail korniş sistemi-, elektrik devreleri, vinç kumanda devreleri, pendant kumanda sistemi, frekans konvertörleri, elektrik panoları ve vinç frenleri)

Portal Vinçlerin Ana Kısımları

a) Kaldırma ünitesi
b) Kiriş veya kirişler
c) Yürüyüş başlıkları
d) Mafsallı ve sabit ayaklar
e) Raylar ve/veya köprü yürüyüş yolları
f) Elektrik ve fren sistemi

Pergel (Bayrak) Vinçlerin Ana Kısımları

a) Kaldırma ünitesi
b) Döner kol
c) Sabit sütün
d) Elektrik ve fren sistemi

Kullanım alanlarına göre vinçler, tersane vinçleri, gemi makine dairesi vinçleri, otomasyon vinçleri, konteyner vinçleri, enerji santrali vinçleri, standart endüstriyel vinçler ve özel kullanım amaçlı vinçler olarak adlandırılırlar. Özel kullanım amaçları için; özel tasarım vinçleri, özel üretim köprülü vinçler, özel tasarım gezer köprü vinçleri dizayn ve imal edilir.

Kren konstrüksiyonlarına göre vinçler; tek kirişli gezer köprü vinci, çift kirişli gezer köprü vinci, portal vinçler (gantry vinçler) ve kedi arabalı kaldırma üniteleri (tekerlekler ray üzerinde) veya asılı tip gezer köprü vinçleri ve monoray vinçler olarak (tekerlekler I profilinin sağ ve solunda alt flanş üzerinde) dizayn edilirler.


Copyright 2010 © Tevid   Tüm Hakları Saklıdır. http://www.turkmakinesanayi.com/
design: