Anasayfa
Logo

Çelik Halat Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler

Çelik Halat Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler

Çelik tel halatlar, imalatçıları tarafından geniş bir yelpazede vinç piyasasına sunulmaktadır. Bu halatlar genellikle konstrüksiyon stillerine, yük kaldırma kapasitelerine ve halat özü malzemesinin çelik veya fiber oluşuna göre sınıflandırılırlar.

Bugün esas olarak, 30'dan fazla değişik tipteki çelik tel halatlar madencilik, orman ürünleri, yağ endüstrisi, asansörler imalat firmaları, tramvay, marina, balıkçılık, gemi ve yat tesisleri gibi alanlarındaki değişik endüstri uygulamaları için tavsiye edilmektedir. Standart çelik halatlar, genellikle 4 sınıfta 160, 180, 200, 220 kgf/mm2 ve özel olarak 250 kgf/mm2 ve 160 kgf/mm2 (1570 N/ mm2)'den 220 kgf/mm2 (2160 N/mm2)'ye kadarki yükleme kapasitelerinde düzenlenirler. Vinç endüstrisinde tasarımın başlangıç noktaları olduklarından, çelik halatlar çok önemlidir.
           
Bir halatı meydana getiren elemanlar:

* Demetleri meydana getiren teller,
* Bir öz etrafında helisel olarak sarılmış demetler,
* Halatın merkezinde, demetlere destek görevini yapan öz şeklinde ifade edilmekte olup bunlar aşağıdaki şekilde verilmiştir.

Teller, demetler ve özler değişik kompozisyonlarda örülerek değişik halat çeşitleri meydana getirilir.

Halat çapı doğru ölçme tekniği

Çelik Halat Kullanım Ve Bakım Bilgileri

1 - Uygun Çalışma Sıcaklığı

a) Karbon Çeliği tellerden yapılmış çelik tel halatlar için:

Tel halatın çalışma sırasında ulaşabileceği azami sıcaklık dikkate alınmalıdır. Çalışma sıcaklığının düşük tahmin edilmesi tehlikeli durumlara yol açabilir. Lif özlü veya lif merkezli demetli halatlar en fazla 100 C'de kullanılabilir. Çelik özlü ve spiral halatlar (mesela spiral demetli ve kenetli halat) 200 C' ye kadar kullanılabilir, ancak kısmi olarak miktarı yüksek sıcaklığa maruz kalma süresi ve tel çapına bağlı olarak   yük taşıma sınırlarının yeniden değerlendirilmesi gerekir. 100 C ve 200 C arasındaki sıcaklıklarda çalışma için mukavemet kaybı %10 olarak kabul edilebilir. 200 C'nin üzeri için özel yağlama yağı gerekbilir ve mukavemet kaybını yukarıda belirtilenden daha fazla olacak şekilde dikkate almak gereklidir. Halat veya makine imalatçısı ile temasa geçilemelidir. Çalışma sıcaklığı -40 C'ye kadar çalışmada, çelik tel halatların mukavemeti olumsuz etkilenmeyecektir ve çalışma yük sınırlarında   hiçbir azalma olmaması gerekir; ancak düşük sıcaklıkta halat yağının etkinliğe bağlı olarak halat performansı azalbilir. Halata bir sonlandırma takıldı ise madde 1-b ' ye bakınız.

b) Halatın sonlandırma tipine göre sıcaklık değerleri:

Halat için yukarda belirtilen sınırlara ilave olarak,halat imalatçısı tarafından aksi belirtimedikçe,aşağıda belirtilen çalışma sıcaklıklarını aşmamalıdır.
Alüminyum başlıklı geri dönüş gözlü : 150 C
Çelik başlıklı,başlık sıkmalı gözlü : 200 C
Kurşun bazlı alaşımlı sokete geçmiş : 80 C
Çinko veye çinko bazlı alaşım soket : 120 C

Reçine ile doldurulmuş soketlerde,soket sistemi tasarımcısının talimatlarına göre yapılır.

2 - Halatın doğru açılması ve servise alınması:

a) Genel

Copyright 2010 © Tevid   Tüm Hakları Saklıdır. http://www.turkmakinesanayi.com/
design: