Anasayfa
Logo

Basında Tevid

 

 

 

 

Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği Hakkında Basında Öne Çıkan Haberler

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

TEVİD sektörün başarısı için çalışıyor

Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği’nin yeni başkanı Alparslan Kurtmen, derneğin faaliyetleri, gelecek planları, sektörün durumu ve Türkiye’nin dış ticarette odak noktasına koyduğu 2023 hedefine giderken vinç ve makine sektörünün konumu hakkında sorularımızı yanıtladı.
TEVİD’i ve yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Alparslan Kurtmen, Güralp Vinç & Makine Konstrüksiyon Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanıyım. 1962 İzmir doğumlu, evli ve iki çocuk babasıyım. Meslek Lisesi ve Üniversite İşletme eğitiminden sonra 2 yıl ticaret, 6 yıl taahhüt ve 26 yıldır da üretim işi ile iştigal etmekteyim. İzmir’de kurulu elektrikli gezer vinç sektöründe 1991 yılından bugüne kadar üretim yapan Güralp Vinç ve Makina AŞ’nin kurucu ortağı ve firma sahibi olarak çalışmaktayım.
Geride kalan yıl sektörünüz ve TEVİD için nasıl geçti? Bu yıla ilişkin üretim, iç satış ve ihracat beklentileriniz nedir?
Sektörde 2016 yılında, ülkemizde yaşanan olaylar neticesinde 2. yarıdan sonra daralma baş göstermiştir. 2017 yılı için sektörün ihracat ve ülkemize giren ithalatın azaltılmasına yönelik yapacağı çalışmalar, kamu ve özel sektörün de yerli malı kullanımındaki tercihleri en önemli beklentilerimiz olacaktır.
TEVİD’in Türk makine sektörü açısından önemini sizin cümlelerinizle dinleyebilir miyiz? Hem vinç/kaldırma makineleri sektörü hem de Türk makine sektörünün genel güncel durumu ve gelecek stratejileri için neler söyleyebilirsiniz?
Vinç üretim, ticaret ve Türk makine sektörünün ayrılmaz bir parçasıdır. Döngü o kadar güzel işler ki, makine firmaları vinçlerin yardımı ile üretirken vinç firmaları da onların makineleri ile üretimlerini yaparlar. Sektörümüzün ve Türk makine sektöründe artan üretim kapasitesinin dünya pazarından daha fazla pay almak adına ihracat için daha aktif çalışmamız ve işbirliği yapmamız gerektiğine inanmaktayım.
Sektörünüzün Ar-Ge yetkinliği ve kapasitesi için görüşünüz nedir? Sektör temsilcilerinin Ar-Ge çalışmalarına TEVİD’in katkısı hangi aşamalarda gerçekleşiyor?
Sektörümüzde talepten fazla firma var. Birçoğunun bünyesinde AR-GE bölümleri yok. TEVİD üyelerinde AR-GE önemli bir bölümdür. Uzun yıllardır ülkemiz yatırımlarına hizmet üreten, ihracat yapan üyelerimiz, talepler doğrultusunda birçok ürün için veya yatırımcının ihtiyaç duyabileceği ürünler için AR-GE çalışması yapmıştır. Sistemlerin gerek enerji verimliliği, gerekse güvenlik için gereklilikleri, çalışma süreleri bakıma kalan zamanları gibi istekler çok yakında ürünlerde standart hale gelecek. Bu da “Endüstri 4.O” için altyapı çalışmalarında ilerleyen zamanlarda sistem entegrasyonu istenildiğinde uygulanabilecektir.
Benzer şekilde sektörünüzün kalite yönetimi yaklaşımı için neler söyleyebilirsiniz? Sektör temsilcilerinin yerel ve küresel rekabetteki pozisyonlarında “kalitenin” önemi nedir?
Sektör kalite yönetimi ve yaklaşımına vinç üretiminin özel önemi doğrultusunda dikkat etmeli denetlenmeli ve teste tabi tutulmalıdır. Vinç kaliteli olmak zorunda, yerel veya küresel diye ayrılmamalıdır.
Türk makine üreticilerinin ortak sorularından biri de finansmana erişim. Bu konu sektörünüzün rekabetçiliğini nasıl etkiliyor? Finansman maliyetlerini düşürme konusunda TEVİD’in çözüm önerileri nedir?
Finansman sektörümüz için önemli bir kaynak teknolojik ve rekabetli üretim için yapılması gereken yatırımlara, uzun vadeli ve minimum maliyetli krediler sunulmalıdır. Avrupalı rakiplerimizin kendi ülke finans kaynaklarının ihracatta sağladığı avantajların, Türk makine sektöründe yararlandırılması önerilerimiz içerisindedir.
TEVİD Yönetim Kurulu olarak görev süreniz içinde odaklanacağınız önemli başlıklar neler olacak? Halen devam eden ve projelendirilecek çalışmalarınız hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?
Sektörün gelişimine, ihracatın ve yerli malı kullanımının arttırılmasına odaklanacağız. Vincin kullanacağı yerin, yatırım altyapısını üreten ve proje yapanlar, proje içerisinde olanlarla kapsamlı bir çalıştay planlayacağız.
Yerli üretim makine kullanımının artması için neler yapılmalı? Bu konuda TEVİD’in stratejisi nedir?
Yerli üretimin yarattığı döngü, istihdam ülke üretim gücüne sağlayacağı katkı tüm STK’lar tarafından ele alınmalı, kamu ve özel sektörün destekleri istenmelidir.
Sektörünüzün insan kaynakları için neler söyleyebilirsiniz?
Sektör insan kaynağında öncelikle teknik kadroları için gerekli personele ihtiyaç duymakta, Meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve mühendislik fakülteleri için sektörün ihtiyacı doğrultusunda planlamalar yapılmalıdır.
Son olarak, eklemek istediğiniz diğer başlıkları da bizimle paylaşabilir misiniz?
Eğitimin, bilimin ve teknolojinin hayatımızın her alanında çok önemli olduğuna her daim önem veren Türk Makine Sektörü, sektörel gelişiminin de ne kadar önemli olduğunu biliyor. Bunun için de sosyal sorumluluğun da bilincinde olmak sadece STK‘lar değil, bizlere de çok büyük görevler düşmektedir. Aynı bilinç ve düşüncelerimizi TEVİD olarak tedarikçilerimize de sağlatmalıyız. TEVİD olarak bu konuda dinamik ve yenilikçi atılımları daima sürdüreceğiz. Hedefimiz tüm kesimlerce benimsenmiş 2023 Türkiye vizyonuna uygun doğrultuda Türk Sanayisinin hizmetinde bulunmak, üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmek, aynı vizyon doğrultusunda ikinci ve daha sonraki nesillere taşımak olacaktır.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Topyekün bir barışla yılın ikinci yarısı kurtarılabilir.
28 Mart  2016
Tevid Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği Başkanı Önder Bülbüloğlu seçildi

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Tevid Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği Başkanı Önder Bülbüloğlu seçildi
21 Ocak 2015 Çarşamba 11:26
Tevid Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği Başkanı Önder Bülbüloğlu seçildi
Yapılan genel kurulda, bu güne kadar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan; Bülbüloğlu Vinç San. Tic. A.Ş. Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Önder Bülbüloğlu, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Vinçsan Vinç San. A.Ş. firması Yönetim Kurulu Başkanı, Sayın Kemal Tekel, Başkan yardımcılığına oybirliği ile seçilmişlerdir.

Tevid Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği Yönetim kurulu üyelikleri ve diğer kurulları, yeniden aynı görevlere seçildiler.

Tevid Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği’nin kurulmasında ve yapılanmasında çok büyük gayretleri olan ve 2 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte olan, Sayın Tekin Çelikbilek'e bu güne kadar yaptığı başarılı çalışmalardan ve çabalarından dolayı, dernek teşekkürlerini iletti.

----------------------------------------------------------------------------------------------

TEVİD'in Yeni Başkanı Önder Bülbüloğlu Oldu


Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneğinin (TEVİD) 3'üncü Olağan Genel Kurulu 17 Ocak'ta gerçekleştirildi. TE VİD'in yeni yönetim kurulunun belirlendiği toplantıda, dernek başkanlığına Önder Bülbüloğlu seçildi.

Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneğinin (TEVİD) 17 Ocak'ta gerçekleştirilen 3'üncü Olağan Genel Kurulunda, uzun yıllardır TEVİD'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Önder Bülbüloğlu, derneğin iki dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Tekin Çelikbilek'ten görevi devralarak derneğin yeni başkanı oldu. TEVİD'ten yapılan yazılı açıklamada; "Derneğimizin kurulmasında ve yapılanmasında çok büyük gayretleri olan ve iki dönemdir TEVİD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Tekin Çelikbilek'e bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmalardan ve çabalarından dolayı, sonsuz teşekkür ediyoruz. Kendisi bundan sonra yönetim kurulu üyesi olarak katkı sağlamaya devam edecektir" denildi. Genel Kurulda üyelere teşekkür konuşması yapan Önder Bülbüloğlu, görev edindikleri ilkeler doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizerek, "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da dünyanın her yerinde, dünyanın yükünü kaldırmaya devam edeceğiz" dedi.
"Misyonumuzdan Taviz Vermeden Yolumuza Devam Edeceğiz"
Genel kurulda, dernek üyelerine yeni dönem planlarını da açıklayan Önder Bülbüloğlu, özetle şunları söyledi: "Sektörün en önemli sorunlarından birisi, diğer sektörler için de sorun teşkil eden ve merdiven altı diye tabir edilen, herhangi bir standart ve kalite yönetimi uygulamayan firmalardır. Bugün 200'e yakın vinç üreten firma varken bunların sadece 8-10 tanesi uluslararası standartlarda vinç üretip, ihracat yapıyor. Merdiven altı firmaların yurt içi pazarda fiyat açısından haksız rekabet ve imalat açısından doğru olmayan bir ortam yaratması kuşkusuz tüm firmaları olumsuz etkiliyor. Asıl imalat konusu vinç olan ve sektörü sırtlayan önemli firmaların aynı platformda bir araya gelerek hem standardizasyon hem kalite yönetimiyle ilgili ortak çalışma yapılması gerekiyor. Sektörümüzü nitelikli bir çatı altında bütünleştirerek sorunlarını çözmeyi hedefleyen derneğimiz aynı misyon ile yoluna devam edecektir."

----------------------------------------------------------------------------------------------

Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneğinin (TEVİD) 17 Ocak'ta gerçekleştirilen 3'üncü Olağan Genel Kurulunda, uzun yıllardır TEVİD'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Önder Bülbüloğlu, derneğin iki dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Tekin Çelikbilek'ten görevi devralarak derneğin yeni başkanı oldu. TEVİD'ten yapılan yazılı açıklamada; "Derneğimizin kurulmasında ve yapılanmasında çok büyük gayretleri olan ve iki dönemdir TEVİD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Tekin Çelikbilek'e bugüne kadar yaptığı başarılı çalışmalardan ve çabalarından dolayı, sonsuz teşekkür ediyoruz. Kendisi bundan sonra yönetim kurulu üyesi olarak katkı sağlamaya devam edecektir" denildi. Genel Kurulda üyelere teşekkür konuşması yapan Önder Bülbüloğlu, görev edindikleri ilkeler doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizerek, "Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da dünyanın her yerinde, dünyanın yükünü kaldırmaya devam edeceğiz" dedi.
"Misyonumuzdan Taviz Vermeden Yolumuza Devam Edeceğiz"

Genel kurulda, dernek üyelerine yeni dönem planlarını da açıklayan Önder Bülbüloğlu, özetle şunları söyledi: "Sektörün en önemli sorunlarından birisi, diğer sektörler için de sorun teşkil eden ve merdiven altı diye tabir edilen, herhangi bir standart ve kalite yönetimi uygulamayan firmalardır. Bugün 200'e yakın vinç üreten firma varken bunların sadece 8-10 tanesi uluslararası standartlarda vinç üretip, ihracat yapıyor. Merdiven altı firmaların yurt içi pazarda fiyat açısından haksız rekabet ve imalat açısından doğru olmayan bir ortam yaratması kuşkusuz tüm firmaları olumsuz etkiliyor. Asıl imalat konusu vinç olan ve sektörü sırtlayan önemli firmaların aynı platformda bir araya gelerek hem standardizasyon hem kalite yönetimiyle ilgili ortak çalışma yapılması gerekiyor. Sektörümüzü nitelikli bir çatı altında bütünleştirerek sorunlarını çözmeyi hedefleyen derneğimiz aynı misyon ile yoluna devam edecektir

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------


23 Şubat 2011 Çarşamba 11:09
Vinç sektörünün % 80'i TEVİD'de
Faaliyetlerine yaklaşık 1 sene önce başlayan Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği (TEVİD), bünyesinde 6 şirketi barındırıyor.
Vinç sektörünün yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan 6 firmanın kurduğu Tevid Derneği, sektörde tek bir ses olmak amacıyla yola çıktı.
Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği (TEVİD) Genel Sekreteri Fevzi Sarıoğlu, derneğin, bir güç birliği oluşturmak adına kurulduğunu ve bütün bürokratik işlemleri bitmiş fiilen faaliyetine geçtiğini söyledi. Sarıoğlu, “Derneğin esas amacı bu sektördeki merdiven altı üretimi minimuma indirmek ve sektör standartlarında üretimi sağlamaktır. Bunun içinde üyelerin kendi arasında bir güç birliği oluşturmayı amaçladık” şeklinde konuştu.
WİN Fuarına katıldı
Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen WİN Fuarı’na ilk kez katıldıklarını belirten Sarıoğlu,hazırladıkları broşürlerle fuara gelen firmalara ve katılımcılara kedilerini tanıttıklarını ve yaptıkları toplantılarda sektörün diğer firmalarını bünyelerine katmak için derneklerini anlattıklarını dile getirdi.
“Amaç kaliteyi yakalamak”
Derneğin amaçları arasında, sektörde kalite standartlarını yakalamak ve kaliteli insan gücünü oluşturmak olduğunu fiade eden Sarıoğlu, “Elektrikli vinç imalatçıları olarak bir derneğimiz yoktu. Sektörün cirosunun yüzde 80’ini elinde bulunduran 6 firma ile birlikte bu yola çıktık. Dedik ki; sektördeki sorunları görerek bir araya gelelim belli bir üretim standardı oluşturalım. Yapılacak eğitimlerle belli bir insan gücü standardı yakalayalım. Daha çok ihracata yönelik bir güç birliği oluşturalım” açıklamasında bulundu.
“Yeni üyeler bekliyoruz”
Derneğe üye olmak isteyen sektör firmalarını beklediklerini kaydeden Sarıoğlu, “ Yapılan başvurulardan sonra, her ay yaptığımız yönetim kurulu toplantılarında, belgeleri inceleyip, uygunsa onaylıyoruz. Firmanın bize beyan ettiği belgelerin asıllarını mutlaka ibraz etmesi gerekiyor. Yönetim kurulu onay verdikten sonra üyeliği kabul ediliyor ve bünyemize katılıyor” diye konuştu.
“Bilirkişi kurulu oluşturacağız”
Derneğin faaliyetlerine devam etmesi için belli bir aidat bedeli var diyen Sarıoğlu, “Biz en azından kendi çatımız altına giren üyelerden belli standartlara uymasını bekliyoruz. Sektörde bir sürü firma var. Vaat ettiği kalitede ürün ortaya koymuyor. Bunun yanında orta vadede bir bilirkişi ekibi kurup bu ekibi sektörde vinç ile ilgili çıkan sorunlarda hakem gibi davranmasını, bu sorunlarda rapor yazmasını sağlayacağız. Özellikle bu söylediğim vinç kazalarında çok yaşanıyor ve büyük bir eksiklik olarak göze çarpıyor” ifadesinde bulundu.
İlk ziyaret Zafer Çağlayan’a
Deneği kurduktan hemen sonra ilk ziyaretlerini Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a yaptıklarını belirten Sarıoğlu,”Bakanımıza sektörle ilgili sorunları anlattık. Onların ve bizim neler yapabileceğimizi konuştuk. Bunun yanında vinç üretim standartlarıyla ilgili kendilerine bir belge takdim ettik. Kısa zamanda devletin de desteğiyle bir takım standardizasyona giderek sorunlarımızın çözümüne gitmiş olacağız. Bunun yanında, biz üyelerimizden ilk aşamada finansal açıdan aidat şeklinde bir destek bekliyoruz. Ayrıca, katılacak firmalardan manevi açıdan da katkı bekliyoruz. Onlar bize sürekli sektördeki yeni uygulamaları raporlayarak, sorunların çözümünde bize yardımcı olacaklar. Bizde gerekli mercilere giderek bu sorunları çözmek için girişimlerde bulunacağız. Böylece bir bilgi alışverişi de sağlamış olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Cengiz TEPEBAŞ - KARA&DENİZ

Sektörün danışma merkezi olacak olan TEVİD, alkışı hak ediyor.
selcuk tarafından 13 Mart 2011 tarihinde gönderildi
Kendi bünyesinde oluşturacağı özel danışma kurulu ile sektörede üretici ve kullanıcıların her türlü taleplerine cevap vermeyi planlayan TEVİD, sektörün üretim ve hizmet kalitesini yükseltmeyi hedefliyor.
Derneğinizin kuruluş amacı nedir? 2- Şu anda kaç üyeniz var?
Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasındaki yerini alan Türkiye hemen her alanda büyümeye devam ediyor. Türkiye makine ’den otomotive kadar birçok alanda ciddi başarılara imza atarken imalat sektörünün bel kemiği olan Elektrikli Vinç üretimi de her geçen gün artıyor. Sektör temsilcileri tek çatı altında toplandı. Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği (TEVİD), Türkiye‘de sektörü temsil eden bir dernek olarak 2010 yılında kuruldu. Yaklaşık olarak sektörün yüzde 65’ini temsil eden derneğin üyelerinin toplam cirosu yaklaşık 100 milyon dolar seviyelerinde. Ülke istihdamına katkıda bulunan sektörde bugün 1000’den fazla çalışan yer alıyor. Bu rakamlar her geçen gün gerçekleşen katılımlarla artıyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunları çerçevesinde, ulusal ekonominin gelişmesine, kalkınmasına, verimliliğinin artırılmasına, sosyal, kültürel ve eğitsel yaşam seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacı ile kurulan TEVİD bu doğrultuda kaldırma makineleri sektöründe, vinç üretimi, kullanımı ve satışına ilişkin sermaye, kuruluş, teknoloji işbirliğini oluşturuyor. TEVİD’de üye şirketlerin tüm deneyim ve tecrübelerinin paylaşılmasının avantajları pekiştirilirken; diğer yandan kurumsallaşma çalışmaları, verimlilik analizleri, Ar-Ge çalışmaları, yönetimde yeniden yapılanma ve özellikle hayat boyu eğitim programları ile her düzeydeki çalışanlarının kişisel gelişimine özel bir önem veriyor.
3- Güncel çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen sektörün sorunlarının çözümü için diplomasi turlarına başladı. İlk olarak 28 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarafından kabul edilen TEVİD üyeleri sektörün sorunları ve çözüm önerilerini Zafer Çağlayan ile paylaştılar. TEVİD üyeleri Türkiye’de vinç sektörünün sorunlarını aşmak amacı ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile toplandı. TEVİD Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Çelikbilek ve Yönetim Kurulu Üyeleri sektörün sıkıntılarının aşılabilmesi için hazırlamış oldukları öneri dosyasını Zafer çağlayan’a iletti. Çağlayan verilen dosyayı hemen inceleyerek gereken düzenlemenin yapılması amacı ile yetkili kişilerle anında temas kurarak ilgisini belirtti. Görüşmeden oldukça memnun kalan TEVİD üyeleri sektörün sıkıntılarının bakanın ilgisiyle en kısa zamanda çözüleceğinden emin olduklarını ve sektörün hızının artacağından kuşku etmediklerini dile getirdiler. Bugün sektörün çok güçlü olması ve üreticilerin dünyaya vinç ihraç etmesi Türkiye’nin sanayide Alman teknolojisiyle rekabet ettiğinin de göstergesidir. Bununla beraber ortalama 500 ton çekebilen vinçlerin ülkemizde üretilmesi Bakan Çağlayan’ın çok ilgisini çekti. Elektrikli vinç sektörünün sorunlarını dile getirecekleri bir platform olarak hayata geçti. Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) gücüne inandığını toplantıda dile getiren Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye’de STK bilincinin geliştiğini ve elektrikli vinç sektörünün örgütlenme için attığı adımları desteklediğini vurguladı. Toplantıda sektörün büyümesi için gerekli çalışmaların hızlandırılacağının sözünü veren Zafer Çağlayan TEVİD’in akredite bir kurum olması için elinden geleni yapacağını vurguladı. Genç bir yapılanma olmasına rağmen sektörün tüm temsilcilerini tek çatı altında toplayan TEVİD toplantılarına hızla devam edecek.
Yukarıda da belirttiğim üzere devletin tüm makamları ile yakın temasımız sürüyor. Bizim öncelikli hedefimiz kalite standartlarını oturtmak. Bu hedef sadece üreticiler için değil sektörde elektrikli vinç kullanan herkes için pozitif dönüş sağlayacak.
TEVİD referans alınacak kurum haline gelecek. Vinç ihtiyacı olan herkes bizim oluşturacağımız yapıya başvurarak ne tür vince ne kadar ödeyeceğini öğrenebilecek. Üretici belki de ihtiyacını karşılamayacak ya da ihtiyacının üzerinde bir ürünü satın almamış olacak. Bu organizasyona Elektrikli Vinç Danışma Merkezi olarak hizmet verecek.
5- Tüm bu sorunların içerisinde, bir sıralama yaparsak, ivedilikle çözülmesi gereken sorun hangisidir?
Vinç imalata sektörünü yasa ve kanunlarla denetim altına almak. Rekabet koşullarını iyileştirmek. Vinç üretecek firmaların Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’dan yeterlilik belgesi almasını zorunlu hale getirmek, düzenlemeleri yapmak yasaları çıkarmak.
Vinç kullanım ehliyet kurslarını mevzuata sokmak. Firmaların satın alma portföyüne TEVİD üyesi firmaları sokmak. Uluslar arası standartlara uygun üretim koşulları sağlatmak. Vinç konusunda danışılabilecek akredite kuruluş haline gelmek,
ithalatı azaltıp ihracatı artırıcı çalışmalar yapmak. Vinçlerde periyodik bakımı zorunlu kıldırtmak. Yerli üreticilerin dünya markası olma çalışmalarına destek vermek
Devlet birimlerinde üreticiler adına etkinliklere katılmak.
6- Elektrikli vinç pazarında merdiven altı imalatçıların çok fazla olduğunu gözlemliyoruz. Merdiven altı imalatın önüne geçmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Bu bağlamda sadece dernek çalışmalarının yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Standartları belirledikten sonra ki üretim aşamalarının hemen düzeleceğini beklemek doğru olmaz. Biz TEVİD olarak vinç kullanıcılara da görevler düştüğü inancındayız. Bu sebeple her türlü çalışmalarımızda üretici ve kullanıcı ile birlikte hareket etme kararlılığındayız. Bizler üretim standartlarımızda kaliteyi yükseltirken en önemli zorlayıcı unsurun müşteri beklentilerinde ki yükseliş olacağını unutmamak gerekli. İkinci bir çabamız ise yasal düzenlemeleri içeriyor. Üyelerimizin uyduğu standartlara uygun üretim yapmayan firmaların, Bakanlığın bize vereceği yetki ve yaptırımlarla denetlenerek, imalat koşullarının iyileştirilmesi ya da men cezası ile karşı karşıya kalmalarını sağlayacak yasal yetki düzenlemeleri.TEVİD’in denetim yetkisi sektörün standartlarını arttırma konusunda en olumlu adım olacaktır.
7- Üyelerinizin ihracat çalışmalarına katkınız oluyor mu?
TEVİD üyesi firmaları detaylı olarak incelediğinizde hepsinin kendi sektörlerinde öncü firmalar olduğunu görüyoruz. Üye firmalarımız uzun yıllardır yurt dışı piyasalarda Türk Vinç sektörünü en iyi şekilde temsil etmiş ve etmeye devam ediyorlar. Oluşturduğumuz ortak platform sayesinde dış pazarlarda yaşadığımız bürokratik ve diğer sorunları birlik olarak daha kısa zamanda çözebiliyoruz. Makine imalatı konusunda Türkiye büyük bir potansiyele sahip. Vinç imalatçıları olarak bizde bu potansiyeli en iyi şekilde kullanarak ülke ekonomisinde ki katkımızı her geçen gün arttırma gayreti içerisinde olacağız.
8- Son olarak Türkiye’de elektrikli vinç sektörünün geleceğine dair öngörüleriniz var mı? Sizce pazar önümüzdeki yıllarda nasıl bir seyir izleyecek?
Derneğimiz sektörün en büyük derneği olarak öne çıkıyor. Bizler hem sektörün ciro bazında en büyüklerinin tek çatı altından topladık hem de sosyal anlamda dünya ve Türkiye ekonomisine hakim üyelerimizle ciddi bir yapı oluşturduk. Sektörümüz artık görünür hale gelmek zorunda. Dünyada STK’ların önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Dernek olarak hükümetimiz ile yakın temaslarda bulunuyor sektörün sorunlarının çözümü için tek yürek çabalıyoruz. Gelecekte vereceğimiz eğitimler ile sektörümüzü bilinçli bir yapıya kavuşturacağız. En küçük işçiden en yüksek cirolu şirketin sahibine kadar TEVİD herkesi tek çatı altında topluyor. Türkiye makine sektöründe ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Yakın sürede yapılan PR çalışmaları ile dünya bizi daha iyi tanıdı. Aslında Türkiye’nin makine vinç sektöründe dünya pazarlarında önemli bir yeri var. Asıl sorun yerli tüketicinin makinesini, vincini dışarıdan almasıydı. Dünya ekonomiis dengelerinin her geçen gün iyiye gitmesi üretimin artması anlamına geliyor. Bu bağlamada sektörün büyümesi de kaçınılmazdır.

----------------------------------------------------------------------------------------------

TEVİD - Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği Kuruldu

Açıklama: http://www.subconturkey.com/grafikler/trans.gif

Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği, Türkiye vinç ve kaldırma makinaları sanayisinin bir dünya markası olma misyonunu tamamlamak üzere kuruldu. TEVİD Genel Başkanı Tekin Çelikbilek dernekleşmelerinin gerekliliğini anlattı.
SUBCONTURKEY: TEVİDin kuruluş süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Tekin Çelikbilek: Türkiye makine üretiminde artık dünya markası oluyor. Türkiyede üretilen makineler dünyada inşaattan savunmaya kadar birçok alanda üretim yapmak için kullanılıyor. Biz de büyüyen sektörümüzü tek çatı altında toplamanın gerekliliğini gördük. Her ne kadar sektörümüz toplum tarafından tanınmıyorsa da makineye ihtiyaç duyan tüm sektörler elektrikli vinç sektörünü tanıyorlar. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasındaki yerini alan Türkiye hemen her alanda büyümeye devam ediyor. Türkiye makineden otomotive kadar birçok alanda ciddi başarılara imza atarken, imalat sektörünün bel kemiği olan Elektrikli Vinç üretimi de her geçen gün artıyor. Sektör temsilcileri tek çatı altında toplandı. Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği (TEVİD), Türkiyede sektörü temsil eden bir dernek olarak 2010 yılında kuruldu.
SUBCONTURKEY: Elektrikli Vinç İmalatçılarının derneğe olan ilgisi nasıl? Bugün itibariyle üye sayınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Tekin Çelikbilek: Yaklaşık olarak sektörün yüzde 65ini temsil eden derneğin üyelerinin toplam cirosu yaklaşık 100 milyon dolar seviyelerinde. Ülke istihdamına katkıda bulunan sektörde bugün 1000den fazla çalışan yer alıyor. Bu rakamlar her geçen gün gerçekleşen katılımlarla artıyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunları çerçevesinde, ulusal ekonominin gelişmesine, kalkınmasına, verimliliğinin artırılmasına, sosyal, kültürel ve eğitsel yaşam seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak amacı ile kurulan TEVİD bu doğrultuda kaldırma makineleri sektöründe, vinç üretimi, kullanımı ve satışına ilişkin sermaye, kuruluş, teknoloji işbirliğini oluşturuyor. TEVİDe üye şirketlerin tüm deneyim ve tecrübelerinin paylaşılmasının avantajları pekiştirilirken; diğer yandan kurumsallaşma çalışmaları, verimlilik analizleri, Ar-Ge çalışmaları, yönetimde yeniden yapılanma ve özellikle hayat boyu eğitim programları ile her düzeydeki çalışanlarının kişisel gelişimine özel bir önem veriyor.
SUBCONTURKEY: Derneğin sektör açısından önemi nedir?
Tekin Çelikbilek: Derneğimiz sektörün en büyük derneği olarak öne çıkıyor. Bizler hem sektörün ciro bazında en büyüklerini tek çatı altında topladık, hem de sosyal anlamda dünya ve Türkiye ekonomisine hakim üyelerimizle ciddi bir yapı oluşturduk. Sektörümüz artık görünür hale gelmek zorunda. Dünyada STKların önemi her geçen gün daha iyi anlaşılıyor. Dernek olarak hükümetimiz ile yakın temaslarda bulunuyor, sektörün sorunlarının çözümü için tek yürek çabalıyoruz. Gelecekte vereceğimiz eğitimler ile sektörümüzü bilinçli bir yapıya kavuşturacağız. En küçük işçiden en yüksek cirolu şirketin sahibine kadar TEVİD herkesi tek çatı altında topluyor.
SUBCONTURKEY: Elektrikli Vinç İmalatçılarının bugün için öncelikli sorunları neler? Sektör temsilcilerine vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?
Tekin Çelikbilek: TEVİD üyeleri Türkiyede vinç sektörünün sorunlarını aşmak amacı ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile bir araya geldi. Geçtiğimiz ay Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte sektörün sıkıntılarının aşılabilmesi için hazırlamış olduğumuz öneri dosyasını Zafer Çağlayana ilettik. Çağlayan verilen dosyayı hemen inceleyerek gereken düzenlemenin yapılması amacı ile yetkili kişilerle anında temas kurarak ilgisini belirtti. Görüşmeden oldukça memnun kalan TEVİD üyeleri sektörün sıkıntılarının bakanın ilgisiyle en kısa zamanda çözüleceğinden emin olduklarını ve sektörün hızının artacağından kuşku etmediklerini dile getirdiler. Bugün sektörün çok güçlü olması ve üreticilerin dünyaya vinç ihraç etmesi Türkiyenin sanayide Alman teknolojisiyle rekabet ettiğinin de göstergesidir. Bununla beraber ortalama 500 ton çekebilen vinçlerin ülkemizde üretilmesi Bakan Çağlayanın çok ilgisini çekti.

Bugün sektörümüzün yüzde 65lik kısmı bizimle birlikte olsa da biz tüm sektörü temsil ettiğimize inanıyoruz. Herkesin sorunlarının çözümü bizim en büyük hedefimiz. TEVİD çatısı altına girmemiş herkesi daha güçlü olmak açısından derneğimize davet ediyoruz.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Amacımız sektörde güç birliği oluşturmak
TEVİD Dernek Başkanı Ahmet Tekin Çelikbilek ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi aşağıda... İyi okumalar...
Yazının Devamı

Kuruluş amaçlarını; “Vinç sektöründeki sorunları ortaya koymak, onlara çözümler üretmek ve bu meslekte hizmet eden sektör ve çalışanları ile güç birliği oluşturmak” şeklinde özetleyen Başkan Ahmet Tekin Çelikbilek, “En kısa zamanda Türkiye’nin önünü bu iş kolunda uluslar arası platformda açmak, sektörümüzdeki haksız ve kalitesiz denetimsiz üretimi önlemek için yola çıktık” dedi.
“Denetimsizlik, bilinçsiz üretici ve bilinçsiz müşteri başlıklarıyla özetlenen sorunlarımıza çözüm bulmak için buradayız” diyen TEVİD Dernek Başkanı Sayın Ahmet Tekin Çelikbilek’ten ile daha çiçeği burnunda bir dernek olan TEVİD’i ve hedeflerini anlatmasını istedik.
Sayın Ahmet bey, öncelikli derneğinizin sektörde büyük bir açığı kapatacağına inanarak hayırlı olmasını diliyorum. Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği ne zaman kuruldu? Şu anda kaç üye var? Merkezi nerede?
TEVİD (Elektrikli Vinç İmalatçılar Derneği) 2010 yılında kurulan derneğimizin şu an için 6 üyesi bulunmaktadır. Bunlar; BÜLBÜLOĞLU, CMAK, GÜRALP VİNÇ ve MAKİNA, KM KÜMSAN, ÖZARAR ve VİNÇSAN A.Ş. Merkezimiz İstanbul Kadıköy’dedir. Türkiye vinç pazarının % 80’i yaklaşık bu firmalar tarafından üretilen vinçlerle temsil edilmekte olup aynı bazda üretim yapan ve kriterlerimize uygun imalat yapan diğer firmalar bu ay içinde birliğimize katılması için davet edileceklerdir.

Dernek sektördeki hangi açıktan hareketle kuruldu? Öncelikli hedefi nedir?
Kuruluş amacımız, vinç sektöründeki sorunları ortaya koymak, onlara çözümler üretmek ve bu meslekte hizmet eden sektörleri ve çalışanları ile güç birliği oluşturmak. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunları doğrultusunda yurt içinde her türlü vinç, gezer köprülü ve portal vinç üreticilerini çatısı altında toplamaktır.
Sektörde yıllardır öncü aktörlerin bir araya gelip, Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği kurulana kadar dernekleşememesini nelere bağlıyorsunuz?
Şimdiye kadar piyasada oluşan haksız rekabet şartlarına, kalitesiz ithal ürünlerin Türk pazarına fazlasıyla girmesine ve Türkiye’deki sorunların firma bazında çözülememesine bağlıyorum.
Gündeminizde neler var?
Tüm sektörü aynı çatı altında toplayarak aralarındaki koordinasyonu ve desteği sağlamak, üyelerine ve üyelerinin mensubu bulunduğu kuruluşlara ve bu konularda faaliyet gösteren ilgili sair kuruluşlara hukuki, sosyal, teknik ve mesleki konularda rehberlik edip üyelerimizin sorunlarını çözüme kavuşturmak başlıca gündemimizi oluşturuyor.
Sizce sektörün iç ve dış pazarlarda gelişmesini tehdit eden unsurlar neler? Bu unsurları ortadan kaldırmak için sektörü temsil durumundaki bir dernek olarak siz resmi kurumlarla ne gibi ortak çalışmalar yapacaksınız?
Denetimsizlik, bilinçsiz üretici, bilinçsiz müşteri başlıklarıyla özetlenen sorunlarımıza çözüm bulmaktır.
Sektörü bilinçlendirme adına ne gibi çalışmalar hedefleniyor?
Sektörümüzdeki ana sorunları ve eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalar yapmak ve en kısa zamanda Türkiye’nin bu iş kolunda önünü uluslar arası platformda açmak, sektörümüzdeki haksız ve kalitesiz denetimsiz üretimi önlemek birliğimizin sorunları tek çatı altında çözmek.

 

 

 

 

 Copyright 2010 © Tevid   Tüm Hakları Saklıdır. http://www.turkmakinesanayi.com/
design: